مقدمات استفاده از خانه ای هوشمند

زندگی با هوش روباتیک؛ این بهترین اسم برای خانه‌هایی است که دارای تجهیزات دیجیتال هستند و قصد دارند با برنامه‌ای که شما به آنها برای کنترل کردنشان می‌دهید، چیده شوند و تجهیزاتش تغییر کنند.

مقدمات  استفاده از خانه ای هوشمند

این تجهیزات می‌تواند از آشپزخانه و ماکرویو هوشمند آغاز شود تا درهای قابل‌کنترل، پرده‌های اتوماتیک، لامپ‌های کنترل‌ شده و تا دستگاه‌های نظافت خودکار ادامه یابد. در حالت ایدهآل شما باید بتوانید همه‌چیز را در خانه خود از طریق یک رابط و اپلیکیشن کنترل کنید. در حال‌حاضر استاندارد مشخصی برای مدیریت این کار وجود ندارد و این سوال وجود دارد که آیا کنترل همه آنها در یک فضا و زمان می‌تواند به درستی و بدون عیب و نقص انجام شود. عموما برای کنترل چنین خانه‌هایی به راهکارهایی نیاز است که در ادامه با برخی از آنها آشنا می‌شوید.

دستیار صوتی

بهترین دستگاه برای کنترل تمام گجتهای هوشمند خانگی شما حتی نیاز به استفاده از انگشتان شما ندارد. در عوض شما میتوانید با استفاده از دستیارهای صوتی الکسا، گوگل یا سیری همه‌چیز را کنترل کنید. شما میتوانید به این دستیار‌های صوتی از طریق تلفن خود دسترسی داشته باشید، اما روش بهتر این است که برای استفاده از فرامین صوتی خود یک دستگاه اختصاصی مثل آمازون اکو، گوگل‌هوم یا هومپد اپل را تهیه کنید. شما میتوانید اغلب (اگر نه همه) دستگاههای هوشمند خانگی خود را با استفاده از صدای خود کنترل کنید. هر چند استفاده از فرامین صوتی نیز همچنان برای خیلی از کاربران تازه و نامفهوم است، اما اگر علاقهای به استفاده از رابطهای صفحه لمسی ندارید، فرامین صوتی میتواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

یک هاب هوشمند خانگی تهیه کنید

اگر تمایل دارید تمام دستگاههای هوشمند خانگی خود را از طریق تلفن خود کنترل کنید، باید بدانید که سر و کار داشتن با تمام اپلیکیشنهای مختلف ساخته شده برای دستگاههای مختلف میتواند برای شما مزاحمت ایجاد کند. اما زیاد نگران نباشید هابهای هوشمند خانگی ساخته شدهاند تا به شما برای رفع این مشکل کمک کنند. این نوع از دستگاهها علاوه‌بر اینکه به تجهیزات هوشمند خانگی اجازه میدهند تا با یکدیگر یکپارچه شده و وظایف پیچیدهتری را انجام دهند، این امکان را نیز در اختیار شما قرار میدهند تا با استفاده از اپلیکیشن همراه این هاب در یک رابط گرافیکی واحد چندین دستگاه مختلف را کنترل کنید.

علاوه‌ بر این شما میتوانید چند دستگاه ریموت کنترل مختلف (مثل Z-Wave remote) را به این هاب متصل کرده و از دکمههای مختلف آن برای انجام وظایف مختلف از طریق تلفن هوشمند خود استفاده کنید. انواع مختلفی از هاب مثل Wink, SmartThings و Insteon برای انجام این کار در بازار موجود است. شما همچنین میتوانید از یک پلت‌فرم نرم‌افزاری مثل HomeKit اپل نیز استفاده کنید، اما نباید فراموش کنید که فهرست محصولات سازگار با HomeKit کمتر از فهرست محصولاتی است که توسط هابهای هوشمند خانگی پشتیبانی میشوند.

از یک تبلت اختصاصی استفاده کنید

اگر میخواهید کارها را اصولیتر انجام دهید بهتر است به جای متکی بودن به تلفن خود از یک صفحه نمایش لمسی اختصاصی استفاده کنید. استفاده از یک تبلت به‌عنوان دستگاه کنترل‌کننده تجهیزات هوشمند، آزادی عمل بیشتری را در اختیار شما قرار میدهد. شما میتوانید با سفارشی‌سازی صفحه اصلی آن کنترل تجهیزات را براساس نیاز خود ساماندهی کنید. همچنین میتوانید با نصب تمام اپلیکیشنهای اختصاصی تجهیزات هوشمند روی این تبلت و ساخت آیکونهای میانبر روی صفحه اصلی تبلت همه این اپلیکیشنها را در یک محیط و در کنار یکدیگر در اختیار داشته باشید. نکته جالب‌توجه اینکه برای انجام چنین کاری نیاز به در اختیار داشتن یک تبلت حرفهای ندارید و میتوانید با صرف هزینهای کم یک تبلت معمولی را برای این کار خریداری کنید.

 

 

 

 

درباره نویسنده

نظرات

دسته بندی مقالات

مقالات مرتبط