چگونه استرس خود را با 10 روش در 10 دقیقه کاهش دهیم؟

علت به وجود آمدن استرس در افراد مختلف یکسان نیست.استرس و فشار عصبی اجتناب ناپذیر است و انسان در زندگی روزمره خود بارها و بارها با آن روبه رو می شود.

ترافیک، کارهای نا تمام و عقب افتاده، مشکلات خانوادگی، بیمار شدن، امتحانات و مسائل شغلی همگی باعث به وجود آمدن استرس در انسان می شوند.متأسفانه استرس طولانی مدت وکنترل نشده باعث بروز مشکلات جسمی و روحی فراوانی برای فرد خواهدشد.

در ادامه 10 روش ساده برای مقابله با فشار عصبی و استرس بیان خواهد شد که بهره گیری از آن ها تا حد زیادی این حس ناخوشایند را کاهش خواهد داد.

چگونه استرس خود را با 10 روش در 10 دقیقه کاهش دهیم؟

مدیتیشن

وقتی افکار مزاحم و آزار دهنده شروع به درگیر کردن ذهن شما می کنند،  بهترین دارو برای خاموش کردن این افکار مدیتیشن است.وقتی فرد دچار استرس می شود ذهن او درگیر افکار مزاحمی می شود که او را از انجام برنامه های روزانه اش باز می دارد.در چنین مواقعی باید به وجود امدن استرس را در نظر گرفته و برای مقابله با آن آماده باشید هر زمان احساس کردید تمرکز کافی برای انجام کارتان ندارید پیش از تبدیل شدن این حس به یک اضطراب شدید، زمانی را برای رفع آن در نظر بگیرید.شاید در نگاه اول عملی کردن این ایده(به خصوص در محل کارتان)خنده دار به نظر برسد ولی فراموش نکنید برای مدیتیشن حتمأ نیاز نیست که مثل هندی ها نشسته و زمزمه کنید.برای این کار کافیست چشمان خود را ببندید و بر روی نفس کشیدنتان تمرکز کنید.به شرایط کنونی خود(نه آنچه در ذهن شما می گذرد)فکر کنید و این کار را برای چند دقیقه ادامه دهید.

 

چای بنوشید

یکی از نتایج جانبی کار کردن بیش از اندازه به وجود امدن استرس است و استفاده از کافئین زیاد نیز این مشکل را تشدید خواهد کرد.ترجیحا به جای استفاده از نوشیدنی های کافئین دار از چای سبز استفاده کنید.دانشمندان معتقد هستن بین ماده ای به نام تیانین (L-Theanine )که در چای سبز وجود دارد و کاهش استرس رابطه مستقیم وجود دارد.شاید کنار گذاشتن کامل کافئین از زندگی کمی دشوار باشد اما سعی کنید برای افزایش سلامتی  جسم و فکر خود چای سبز بنوشید.

 

موسیقی گوش دهید

موسیقی به دلیل تاثیری که بر احساسات فرد می گذارد راه مناسبی برای کاهش استرس است تحقیقات نشان می دهند که گوش دادن موسیقی باعث کاهش میزان هورمون های استرس زا در بدن می شود.بهترین موسیقی برای رسیدن به آرامش موسیقی کلاسیک است ولی هیچ محدودیتی برای سبک موسیقی وجود ندارد.مسئله مهم حس آرامشی است که از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان کسب می کنید.

 

پیاده روی

فعالیت فیزیکی یکی از راه های موثر برای کاهش فشار روانی می باشد.پیاده روی در سلامت جسم و روان تاثیر زیادی دارد و امروزه بسیاری از آن به عنوان ارزان ترین و ساده ترین راه رسیدن  به آرامش روانی یاد می کنند.وقتی روز پرتنشی را پشت سر گذاشته باشید بهترین راه برای بازگشت به آرامش یک پیاده روی ساده است.فعالیت های بدنی به خصوص پیاده روی و دویدن باعث افزایش امواج آلفا در مغز شده و به فرد حس بهتری می دهند.از همین حالا برای ورزش کردن خود برنامه ریزی کنید.

 

بنویسید

نوشتن احساست بر روی یک برگ کاغذ به شما این اجازه را خواهد داد تا به علت واقعی استرس و فشار روانی خود پی ببرید.با نوشتن احساسات می توانید علاوه بر کسب حس بهتر به استرس های خود سمت و سو بدهید.بسیاری از اوقات ما به دلیل واقعی تنش ها و استرس های ایجاد شده در خودمان واقف نیستیم، گاهی اوقات احساس ناراحتی می کنیم بدون آن که دلیل واقعی آن را بدانیم. با نوشتن به عمق بیشتری از احساسات خود اشراف خواهیم داشت و راحتر می توانیم به ریشه یابی مشکلات بپردازیم

 

از رایحه درمانی استفاده کنید

آروما تراپی یا همان رایحه درمانی یکی دیگر از راه های کاهش استرس و فشار عصبی است.هر رایحه احساس و حالت روحی خاصی را برای فرد تداعی می کند.در مورد این که رایحه گل رُز یا گل شمعدانی کدام بیشترین تاثیر را بر روی شما دارند چیزی نمی توان گفت و خود باید آن را تجربه کنید.روغن و صمغ گرفته شده از بعضی درخت ها مانند صندل سفید و درخت مرمکی  نیز برای کاهش اضطراب موثر است.

 

بخندید

شاید استرس یک مشکل جدی باشد اما همگی می دانیم کا نباید اجازه جدی شدن به آن بدهیم.گاهی اوقات با کاهش میزان استرس و فشار می فهمیم که مشکل ما بسیار کوچک تر از چیزی بوده است که فکرش را می کردیم.در زمان ناراحتی و استرس سعی کنید خود را بخندانید به عنوان مثال می توانید از یک کلیپ خنده دار شروع کنید.خندیدن باعث کاهش میزان استرس شما می شود و به شما حس بهتری می بخشد.خندیدن  علاوه بر افزایش آندروفین باعث کاهش هورمون های استرس زا می شود.

 

نفس عمیق بکشید

تاثیر کشیدن نفس عمیق و آرام در کاهش استرس و بهبود شرایط روانی شما شگفت انگیز است. تمرین ها و تکنیک های مختلفی از سطح پایه تا تکنیک های پیشرفته برای نفس کشیدن وجود دارد. در ابتدا از نفس کشیدن آرام شروع کنید تا به مرور زمان ریتم مناسب خود را بیابید. این کار ساده را در هر زمان و مکانی به راحتی می توانید انجام دهید.

 

به مادرتان تلفن کنید

انسان وقتی با شرایط پر استرس روبه رو می شود معمولا سعی در مخفی کردن این حس آزار دهنده دارد و از صحبت کردن در مورد آن پرهیز می کند. یکی از راه های تخلیه فشار های روانی صحبت کردن در مورد آن است. مادر بهترین و مناسب ترین شنونده برای شما خواهد بود. اگر از خانواده خود دور هستید با یک تلفن ساده هم می توانید بهترین شنونده را در کنار خود داشته باشید. تقیقات نشان داده است که صحبت کردن با مادر بر کاهش میزان هورمون های استرس زا موثر است و حس بسیار خوبی به فرد می دهد.

 

مثبت اندیش باشید

استرس باعث می شود فرد احساس درماندگی بکند و حس خوبی نسبت به خود نداشته باشد. پیش از به وجد آمدن این حس بد سعی کنید با انجام یک کار مفید یا فکر کردن به چیز های خوب از وقوع آن جلو گیری کنید. همیشه سعی کنید دید مثبتی به حوادث و اتفاقات پیرامون خود داشته باشید. به جای فکر کردن به معایب خود به چگونگی برطرف کردن آنها و بهبودجایگاه خود فکر کنید.

درباره نویسنده

نظرات

دسته بندی مقالات

مقالات مرتبط