عناصری که باعث ایجاد ارزش پیشنهادی می‌شود

ارزش پیشنهادی، ترکیبی متمایز از عناصر است که نیازهای بخش خاصی از مشتریان را برآورده کرده و از این طریق خلق ارزش می کند. حال باید بررسی کنیم که چه ارزش هایی را به مشتریان ارائه کنیم؟ چه نیازهایی از مشتری را برآورده می کنیم؟ به حل کدام یک از مشکلات مشتریان خود کمک می کنیم؟ در ادامه می خواهیم به عناصری بپردازیم که می تواند به ارزش آفرینی برای مشتری کمک کند.

عناصری که باعث ایجاد ارزش پیشنهادی می‌شود

ارزش پیشنهادی دلیل ترجیح یک کسب و کار نسبت به سایر کسب و کارها توسط مشتریان است. هر ارزش پیشنهادی متشکل از بسته ایی منتخب از محصولات یا خدمات است که نیازهای یک بخش خاص از مشتریان را برآورده می کند پس ارزش پیشنهادی بسته ایی از منافع است که یک کسب و کار برای مشتریان خود در نظر می گیرد.

ارزش پیشنهادی، ترکیبی متمایز از عناصر است که نیازهای بخش خاصی از مشتریان را برآورده کرده و از این طریق خلق ارزش می کند. ارزش ها ممکن است کمی ( از قبیل قیمت، سرعت خدمت رسانی) یا کیفی (همچون طراحی، تجربه مشتری) باشند. بنابراین بعضی از ارزش های نوآورانه بوده و پیشنهاد جدید، متمایز و جهشی محسوب می شود. برخی هم ممکن است شبیه به پیشنهاد های کنونی بازار بوده اما دارای ویژگی ها و تمایزاتی اضافه بر آن ها باشند.

حال باید بررسی کنیم که چه ارزش هایی را به مشتریان ارائه کنیم؟ چه نیازهایی از مشتری را برآورده می کنیم؟ به حل کدام یک از مشکلات مشتریان خود کمک می کنیم؟ در ادامه می خواهیم به عناصری بپردازیم که می تواند به ارزش آفرینی برای مشتری کمک کند.

تازگی:

برخی از ارزش های پیشنهادی، مجموعه ایی کاملا جدید از نیازهایی را برآورده می کنند که قبلا به علت عدم وجود پیشنهاد مشابه درک نشده بودند. مانند گوشی های تلفن همراه، صنعتی کاملا جدید حول ارتباطات سیار بوجود آورده اند.

عملکرد:

بهبود عملکرد یا جدیت راهی متداول برای ارزش آفرینی است اما باید در این زمینه دقت داشت که عملکرد بهبود یافته هم می تواند محدودیت های خود را داشته باشد.

سفارش سازی:

سازگار نمودن محصولات و خدمات با نیازهای شخصی یا بخش های خاصی از مشتریان باعث ارزش آفرینی می شود.

انجام کامل کار:

خلق ارزش می تواند به سادگی از طریق کمک به انجام کامل کار برای مشتریان انجام شود.

طراحی :

طراحی محصول عنصری مهم است که اندازه گیری آن دشوار می باشد یک محصول ممکن است بخاطر طراحی فوق العاده برجسته شود.

برند/ مقام/ منزلت:

مشتریان به سادگی ممکن است ارزش را در استفاده و به عرض نمایش قرار دادن برندی خاص بیابند. به عنوان مثال در دست داشتن ساعت رولکس نشان دهنده ثروت فراوان است.

قیمت :

یک راه متداول برای برآوردن نیازهای بخش های مشتری حساس به قیمت پیشنهادی مشابه به قیمتی کمتر است اما ارزش های پیشنهادی به قیمت پایین الزامات مهمی برای سایر اجزای یک مدل کسب و کار دارد.

کاهش هزینه:

کمک به مشتریان برای کاهش هزینه ها یک راه مهم برای ارزش آفرینی است.

کاهش ریسک:

مشتریان برای کاهش ریسکی که در هنگام خرید محصولات یا خدمات متصل می شوند ارزش قائل هستند. به عنوان مثال خرید خدمات فناوری اطلاعات از خارج از سازمان ریسکی را با خود به همراه دارد که یک ضمانت خدماتی، این ریسک را تا اندازه ایی کاهش می دهد.

قابلیت دسترسی:

راه دیگر برای ارزش آفرینی، ایجاد دسترسی به محصولات و خدمات برای مشتریانی است که پیش از این به آن محصولات و خدمات دسترسی نداشته اند. این کار را می توان با نوآوری در مدل کسب و کار، فناوری های جدید یاترکیبی از هر دو انجام داد.

راحتی/ قابلیت استفاده:

از طریق ایجاد راحتی برای انجام یک کار یا تسهیل استفاده از محصولات، می توان ارزش آفرینی کرد.

در نتیجه در یک کسب و کار باید به بسته ایی از محصولات و خدمات را که به هر بخش مشتری پیشنهاد می دهیم ، دقت لازم را به کار بگیریم.

درباره نویسنده

نظرات

دسته بندی مقالات

مقالات مرتبط