انگولار (Angular5) چیست؟

فریم ورک انگولار فریم ورک نرم افزاری تحت وب متن باز مبتنی بر جاوا اسکریپت است که توسط گوگل و گروهی از افراد و شرکت ها نگهداری می شود تا بسیاری از چالش های توسعه برنامه های تک صفحه ای را رفع کند. و به عنوان اولین رویکرد تلفن همراه  شناخته می‌شود.

انگولار (Angular5) چیست؟

انگولار فریم ورک قدرتمندی‌ست که بر پایه‌ی MVC ایجاد شده و از آن جهت تولید نرم‌افزارهای مدرن در سطح وب، موبایل و دسکتاپ، استفاده می‌کنند. این فریم ورک به زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت نوشته شده است. به صورت تخصصی تر باید خدمت شما عرض کنیم که از انگولار به عنوان یک ابزاری برای ساخت نرم‌افزارهای تک صفحه‌ای یا (Single Page Apps)SPA استفاده می‌شود. این سوال برای شما پیش می‌آید که SPA یا نرم‌افزارهای تک صفحه‌ای چیست؟ نرم‌افزارهای مبتنی بر وب یا موبایل که با تکنولوژی SPA ساخته می‌شوند بدین صورت عمل می‌کنند که به هنگام کلیک کردن روی یک لینک در این نرم‌افزارها، صفحه بدون رفرش شدن به صفحه جدیدی منتقل می‌شود. یعنی بدون اینکه صفحه‌ی وب سایت شما از صفر و مجددا بارگذاری شود، کاربر به صفحه جدیدی منتقل خواهد شد. همچنین این صفحات دارای حافظه ماندگار بوده و کاربر پس از کلیک روی دکمه‌های Back یا Next در مرورگر به صفحات قبل یا بعد بدون refresh شدن (بارگذاری مجدد) صفحه انتقال پیدا می‌کند. Gmail مثال بسیار مناسبی به عنوان یک نرم‌افزار تک صفحه‌ای یا SPA است. با انگولار می‌توانید دنیای برنامه‌نویسی خود را تغییر داده و نرم‌افزارهایی با سرعت اجرایی فوق العاده بالا مثل اپلیکیشن‌های موبایل در بستر اینترنت ایجاد کنید.

 

تاریخچه‌ی انگولار

انگولار ۱ تحت عنوان AngularJs در سال ۲۰۰۹ توسط کمپانی قدرتمند گوگل زیر نظر آقای Misko Hevery ارائه گردید. این نسخه از انگولار در مدت زمان بسیار کوتاهی با استقبال بی‌نظیر برنامه‌نویسان سمت کاربر، روبه‌رو شد. زیرا به عنوان یکی از فریم‌ورک‌های سریع برای تولید نرم‌افزارهای تحت وب و بر پایه JavaScript وارد دنیای برنامه‌نویسان شده بود و آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

انگولار ۲ به عنوان یک بازنویسی مجدد از انگولار ۱ ایجاد شد این نسخه از فریم‌ورک قدرتمند انگولار در سال ۲۰۱۶ و پس از ۶ سال تلاش مداوم مجموعه‌ی گوگل تولید و ارائه شد. این نسخه بسیار متفاوت تر از نسخه ۱ بود و هیچگونه شباهت ساختاری با آن نداشت، هوش بالاتر و ارائه‌ی تکنیک‌های منحصر بفرد، این فریم‌ورک را در بالاترین رده‌ی جهانی نگه‌ داشت. همچنین پس از این تغییرات عظیم نام اصلی نیز از AngularJs به Angular 2 تغییر پیدا کرد.

انگولار ۴ به عنوان یک ویرایش قدرتمند‌تر از انگولار ۲ ایجاد شد. این نسخه در سال ۲۰۱۷ روانه دنیای برنامه‌نویسان گردید. نکته‌ی قابل توجه این است که تغییرات خیلی وسیعی در این نسخه نسبت به انگولار ۲ ایجاد نشد بلکه ساختار قبلی ویرایش و امکانات جدیدی به آن اضافه شد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که انگولار ۳ چرا منتشر نشد؟ نسخه ۳ به عنوان یک ویرایش مقدماتی از نسخه ۲ نادیده و بنا به تشخیص کمپانی گوگل تولید مطرح نشد.

در حال حاضر ورژن 5.2.2 این فریم ورک قابل دسترس می باشد.

برخی ویژگی های انگولار 5:

- بومی سازی (Native)

ساخت اپلیکیشن های موبایلی بومی با استفاده از استراتژی هایی نظیر Ionic Framework(سیستم توسعه نرم افزار بدون نیاز به فراگیری جاوا) ،Native Script (فریمورک توسعه اپلیکیشن در ios  و اندروید) و React-Native(یک فریمورک متن باز جاوا اسکریپت برای توسعه اپ های نیتیو)

- Progressive Web Apps (تکنولوژی کاربردی برای افزایش سرعت لود وب در ios  اندروید و دیگر سایت های بزرگ)

استفاده از قابلیت های مدرن این پلتفرم تحت وب برای شبیه سازی اپ های موبایلی. کارایی بالا،آفلاین و نصب تک مرحله ای 

- دسکتاپ (Desktop)

ساخت اپ های پیش فرض ساخته شده دسکتاپ  در پلتفرم های مک،ویندوز و لینوکس با استفاده از روش های Angular  که برای وب فرا گرفته اید ،بعلاوه قابلیت دسترسی به API های(رابط های کاربردی برنامه نویسی (در سیستم عامل های بومی.

- تولید کد (Code Generation)

فریمورک angular ،قالب های شما را به کدی کاملا بهینه شده برای ماشین های مجازی جاوا اسکریپت تبدیل می کند، که تمام مزایای کد های دست نویس  و خلاقیت یک فریم ورک را برایتان به همراه می آورد.

رابط خط فرمان انگولار یا Angular CLI

رابط خط فرمان انگولار یا Angular Command Line Interface به عنوان یک ابزار برای ایجاد و مدیریت ساده نرم‌افزارها است. یعنی شما می‌توانید با استفاده از ابزار تنها با نوشتن چند دستور ساده فایل‌های خود را ایجاد کرده و آنها را مدیریت کنید. و در نتیجه به جای آنکه با موس کار کرده و مدت زمان زیادی را صرف ایجاد فایل‌ها کنید، روی برنامه‌ی خود تمرکز کرده و امکانات نرم‌افزار خود را افزایش می‌دهید.

IDEs(محیط یکپارچه توسعه نرم افزار)

قابلیت تکمیل هوشمند کد ها ،ایرادات آنی و دیگر بازخورد ها در ویرایشگر ها و IDE های محبوب.

تست کردن

با بازخورد متقابل در آزمایشات واحد، متوجه خواهید شد که هر بار چیزی ذخیره کرده اید، چیز هایی نیز خراب کرده اید.

در این صورت فریم ورک Protractor  به شما کمک می کند تا تست های سناریو سریعتر و با ثبات تر عمل کنند.

 

انیمیشن

ایجاد کارائی خوب،طراحی های  پیچیده و سیر زمانی انیمیشن با چند کد از طریق رابط کاربری شهودی آنگولار.

منابع:

www.roxo.ir

angular.io

درباره نویسنده

نظرات

دسته بندی مقالات

مقالات مرتبط